אאא

מאמרים מקצועיים > איך מחלקים חשמל בקיבוץ

איך מחלקים חשמל בקיבוץ

החלטת רשות החשמל על  המתווה ל'מחלקי חשמל היסטוריים', גרמה לכך שהקיבוצים התחלקו לכמה קבוצות:

קיבוצים שנכנסו למתווה והתחילו בהקמת חברות חלוקה ואספקה של חשמל בתוך השטח שלהם.

קיבוצים המעבירים את החלוקה בתוכם לחברת החשמל לישראל (חח"י).

קיבוצים המעבירים את החלוקה בתוכם לגורם אחר  (שאינו הקיבוץ).

החשיבות בבטיחות הרשת

מהניסיון שצברנו בליווי של הרבה קיבוצים (גם שנים רבות לפני ההחלטה של רשות החשמל על המתווה) – אנו יודעים שבהרבה קיבוצים  שררה אוירה של 'בקיבוץ חברת החשמל לא בודקת'. ועל כן גורמי פנים וחוץ הרשו לעצמם לעשות ככל העולה על רוחם בהתקנות חשמל חדשות ובהגדלת חיבורים 'בפנים'. המעבר לחברת חלוקה של הקיבוץ, או מסירת החלוקה לחח"י או לגורם אחר, מביאות לכך שחייבים לבדוק את מערכות החשמל הקיימות, לשפר אותן, להתאימן לחוק החשמל ולגרום לכך שתהיינה בטיחותיות.

הפתרונות המוצעים

משרדנו הוא משרד תכנון חשמל שהוקם ע"י מהנדס חשמל ותיק ומנוסה שהוא בעצמו חבר קיבוץ. במשרד 5 מהנדסי חשמל המנוסים, בין השאר, בליווי קיבוצים. אנו מציעים את שירותינו לכל אחד מהקיבוצים שעדיין לא הודיעו לרשות לאן פניהם מיועדות, לפי 4 הקבוצות המפורטת למעלה:

  • צרכן בודד  – רצוי מאוד לסקור את המערכות הקיימות ולבדוק האם הן תקינות ובוודאי לתכנן נכון כל שינוי והרחבה, תוך הקפדה שלא להפוך למחלק חשמל.
  • כניסה למתווה - למי שמחליט להקים חברת חלוקה – אנו היועצים והסוקרים של החלק ההנדסי של הקמת הרבה חברות כאלה. עמדנו ליד עריסת הקמת חברת החלוקה הראשונה לפי המתווה, ואנו מלווים כך חברות חלוקה קיבוצית מחברה שבה קרוב ל-40 תחנות השנאה ועד לקיבוצים עם תחנת השנאה אחת.
  • הכנסת מחלק דומיננטי - למי ששוקל להעביר את החלוקה לחח"י  הדבר דורש סקירה הנדסית מנוסה של מערכת החלוקה הקיימת ותיאום תוך הרבה מו"מ עם חח"י לגבי האם ניתן להעביר להם תשתיות קיימות וכיצד לתמחר אותן. אנו מתאמים את תשתיות חח"י עם גורמי התב"ע וכולנו עוסקים בכך ומנוסים בכך.

כנ"ל לגבי העברה לגורם שאינו חח"י.

  • קיבוצים מתלבטים -לקיבוצים שמתלבטים באיזו חלופה לבחור – ביצענו סקרים ובדיקות של בחינת החלופה המתאימה מבחינת מצב התשתיות הקיימות, הצפי לפיתוח העתידי והעלויות המוערכות של התשתיות בכל חלופה. זאת על מנת לקבל את ההחלטה האופטימלית לאותו קיבוץ.

 ברצוננו לשוב ולהדגיש שהיתרונות שלנו עבור קיבוצים שעדיין לא נמצאים בתוך התהליך הם:

  • ניסיון רב שנים במערכות החשמל השונות בקיבוצים ובתעשייה הקיבוצית,
  • עזרה בהתלבטות של 'מה מתאים לקיבוץ שלי'
  • ליווי מקצועי של הקמת חברה, או של מעבר למחלק אחר
  • היכרות עם האנשים המלווים ברשות החשמל, בחח"י ועם קבלנים ומודדים המתאימות לעבודות הנדרשות, היכרות וניסיון בקבלת אנרגיה חשמלית מגורמים ומערכות שאינם חח"י, וכמובן – ידע מעמיק בהנדסת חשמל ובמערכות החקיקה שמסביב להנדסה.

 

  נשמח לעמוד לרשותכם,

 צוות המשרד

נשמח לענות לפנייתכם: