אאא

חברת חשמל או חברת חלוקה

שאלת מיליון הדולר.
להגיד שיש תשובה חד משמעית לשאלה זו,  שתהיה נכונה לכל מחלק חשמל היסטורי, תהיה טעות חמורה. אך במאמר זה ריכזנו בקצרה את תיאור החלופות השונות שיוכלו לעזור באיזה מהחלופות לבחור, שתהיה הכדאית ביותר עבור מחלק חשמל היסטורי.

קצת רקע

ב 2005- עתר תושב הכפר מג'דל שאמס קאסם קדמאני לבג"ץ  בטענה שמועצת הכפר פועלת כמחלקת חשמל ללא רישיון, וגובה מחירים גבוהים ברמת שירות ירודה. קדמאני דרש כי חברת החשמל תיכנס לכפר, תקים תשתיות חשמל ותפעל כמחלקת. לעתירה התנגדה כמובן המועצה ואליה הצטרפה גם חברת החשמל שחששה מכך שתיגרר להוצאות גדולות. העתירה נמשכה לבסוף לאחר שבאותה שנה תוקן חוק משק החשמל כך שכל יזם שמעוניין בפרישת תשתית חשמל פרטית לחלוקה בשטחו, יוכל לעשות זאת אם יקבל לידיו רישיון ויעמוד בתנאים לכך. לקוחות המחלקים ההיסטוריים נדרשו לפיכך לבחור בין שלוש חלופות: להישאר צרכן חשמל אחוד של החברה המחלקת החיצונית, להעביר את פעילות החלוקה לידי חברת החשמל או להקים בעצמם חברת חלוקה שתרכוש את החשמל מחברת החשמל, ותדאג להנחת תשתיות נאותות ולתחזוקתן.
עד שבחרו, נהפכו למעשה מאות מחלקי החשמל ההיסטוריים לכאלה שפועלים בניגוד לחוק.

חברת חשמל או חברת חלוקה

בחינת החלופות

א.העברת פעילות החלוקה לידי חברת החשמל- בחלופה זו חברת החשמל היא זו שתחלק את החשמל עד הצרכן הסופי. מה שאומר שכל תשתיות החשמל עד לוח הצרכן יהיו בבעלות חברת החשמל: מסדרי מתח גבוה, תחנות השנאה, כבלי מתח גבוה ונמוך, מרכזיות, פילרים וכדו'. עקב הסטנדרט המחמיר לתשתיות של חברת החשמל, בד"כ לא נעשה כל שימוש בתשתיות הקיימות, וחברת החשמל מפרקת את כל התשתיות ומקימה את כולן מחדש.
העניין מצריך ממחלק החשמל ההיסטורי עמידה בחוק החשמל של כל הצרכנים הסופיים (יש להציג תעודות בדיקה עדכנית מבודק חשמל לכל צרכן), ותשלום עלות חיבור של כל צרכן בנפרד לחברת החשמל, ע"פ גודל החיבור שלו. מרגע סיום תהליך העברת החלוקה לידי חברת החשמל, כל צרכן יהיה לקוח של חברת החשמל, כולל כל המשמעויות הנובעות מכך: הוא יקבל חשבון חשמל ושירות מחברת החשמל, כל תקלה שאינה תקלה פנימית אצל הצרכן תטופל ע"י חברת החשמל וכדומה.

 

ב.הסדרת רשיון חלוקה למחלק חשמל היסטורי- בחלופה זו מתחייב מחלק החשמל ההיסטורי להכנס למתווה למחלקי חשמל היסטוריים, לצורך קבלת רשיונות לפעילותו כדין לפי חוק משק החשמל. במקביל להצטרפותו למתווה יגיש לאגף הרישוי ברשות החשמל בקשה לרשיונות לחלוקת והספקת חשמל. מרגע כניסתו למתווה, יקבל מחלק החשמל הנחה של 3% לתעריף החשמל אותו הוא משלם (במידה והוא צרכן מתח גבוה, ה3% מתווספים להנחה של כ17% עבור תעריף מתח גבוה, שאותו יאבד במידה ופעילות החלוקה תעבור לחברת החשמל). מחלק החשמל יצטרך להקים ישות משפטית שהיא תהיה חברות החלוקה, ולעמוד באבני הדרך של המתווה כדי שרשיונו יהפוך לקבוע, בהתאם לשלבים שנקבעו ע"י הרשות.

ג.להשאר צרכן יחיד של חברת החשמל ללא רשיון חלוקה- חלופה זו מאפשרת למחלקי חשמל היסטוריים להמשיך בפעילותם הקולקטיבית כצרכני חשמל עד היום. הסדרת העניין מחייבת חוות דעת משפטית שאכן מחלק החשמל לא מקיים פעולה מסחרית של מכירת חשמל. בנוסף, למרות שלא נבחרה אף אחת מ-2 החלופות שהוצעו, אין זה אומר שמחלק החשמל על כל תשתיותיו לא יצטרך לעמוד בכל חוק החשמל ותקנותיו. על-כן חלופה זו במרבית המקרים אינה החלופה הכדאית.

לסיכום

השאלה באיזו חלופה מחלקי החשמל ההיסטוריים צריכים לבחור היא בדרך-כלל מאוד מורכבת, ועבור כל מחלק חשמל העניין צריך להיבדק לעומק ספציפית. רצוי מאוד להיעזר ביועץ חשמל בעל נסיון רב שיוכל להעריך באופן איכותי את ערך התשתיות הקיימות ולאמוד את ההשקעות שידרשו מחברת חלוקה, ובכך להוביל להחלטה הכדאית ביותר.


מלאו פרטיכם בטופס למטה ונחזור אליכם בהקדם

נשמח לענות לפנייתכם: